Bicycle Moto Solar GPS Tracker
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | No Screen |
| Use: | Front Light of Bike |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Years of Export Experience
R&D Capabilities
Product Certification
Digital Management Enterprise
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 1 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
CE
The supplier enhances business efficiency through digitalization, which involves:
-Implementing a digitalization process
-Developing a technical transformation plan
-Real-time monitoring of big data
-Utilizing an ERP system for digital management
-Employing an OA system to streamline processes
-Implementing a CRM system for customer relationship management
-Adopting a SAP system for internal financial management
-Implementing a digitalization process
-Developing a technical transformation plan
-Real-time monitoring of big data
-Utilizing an ERP system for digital management
-Employing an OA system to streamline processes
-Implementing a CRM system for customer relationship management
-Adopting a SAP system for internal financial management
Sign In to see all verified strength labels (15)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- B-15
- Certification
- RoHS, ISO/TS16949, ISO14001, ISO2000, FCC, CE
- Warranty
- 1 Year
- Transport Package
- Retail Packing
- Specification
- 9.6cm*4.3cm*2.3cm
- Trademark
- HECERE
- Origin
- China
- HS Code
- 8526919090
- Production Capacity
- 10000PCS/Day
Product Description
Application
1.Bicycles
2.Mountain bikes
3.Road bikes
etc.
Function
1.Real-time positioning
2.Solar charging
3.Historical track
4.A variety of lighting patterns
5.Electronic fence
6.Speech monitoring
7.Vibration alarm
8.Remote shutdown
9.Ultra long standby
Feature
positioning
2.1100mA battery, with sensors, saving power design
3.Exquisite appearance
4.A variety of modes of work: fast positioning, power-saving positioning
5.Multi-platform monitoring: support Android/IOS mobile phone and
computer software
6.Used worldwide
Parameter
| Physical Parameter | |
| Size | 96mm*43mm*23mm |
| Material | Environmental protection ABS material |
| Color | Black... |
| Weight | 73g |
| Packing | 13.5cm * 9cm * 5.3cm, 214g |
| Environmental Parameters | |
| Working Humidity | 5% to 95% non-solidification |
| Working Temperature | -20 ~ 70ºC |
| Performance Parameter | |
| GSM Frequency band | 850/900/1800/1900MHz |
| GPS Chip | MTK6261 |
| GPRS Standard | Class12, TCP/IP |
| GPS Signal | L1, 1575.42MHz C/A |
| GPS Channel Number | 22 channels |
| GPS Chip-level Receiving Sensitivity | Tracking: -165dBm, capture: -148dBm |
| WIFI Positioning Accuracy | 10~50 meters |
| GPS Positioning Accuracy | 5~15 meters |
| Base station Positioning Accuracy | 100-1000 meters |
| Minimum Standby Current | Less than 0.5 mA |
| Average Standby current | Less than 2.5 mA |
| Average Working current | 55 mA |
| GSM Antenna | FPC Antenna |
| GPS Antenna | Built-in high sensitivity ceramic antenna |
| Button | One button(power/SOS button) |
| I/O port | USB charging |
| MIC | Support |
| 3D Gravity Sensor | Support |
| Waterproof Level | IP67 |
| Software Parameter | ||
| Support Operating System | Support Android 2.3 and above, IOS5.0and above. | |
| Language Support | Simplified Chinese, English (supports multiple languages) | |
| Location Mode | GSM, GPRS, GPS, WIFI (Optional) | |
| Support AGPS | Cold start 26 seconds positioning | |
| Call Function | Audio monitoring | |
| Power management | Ultra-low power consumption, intelligent Dormancy |
|
| Electronic Fence | Automatically alarm if it exceeds the set range |
|
| Historical Track | Check the historical track within three months |
|
| Unlimited upgrade | Software remote upgrade, remote debugging and maintenance, remote setting of parameters |
|
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Others
- Bicycle Moto Solar GPS Tracker
Related Categories
Hot Searches
More