|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | No Screen |
| Use: | Collar |
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
| Physical Parameter | |
| Size | 38mm*34mm |
| Material | Environmental protection PC+ABS material |
| Color | Orange/Pink/Green/Black... |
| Weight | 28g |
| Packing | 11.5cm * 7.5cm * 3.5cm |
| Environmental Parameters | |
| Working Humidity | 5% to 95% non-solidification |
| Working Temperature | -20 ~ 70ºC |
| Performance Parameter | |
| GSM Frequency band | 850/900/1800/1900MHz |
| GPS Chip | MTK6261 |
| GPRS Standard | Class12, TCP/IP |
| GPS Signal | L1, 1575.42MHz C/A |
| GPS Channel Number | 22 channels |
| GPS Chip-level Receiving Sensitivity | Tracking: -165dBm, capture: -148dBm |
| WIFI Positioning Accuracy | 5~50 meters |
| GPS Positioning Accuracy | 5~15 meters |
| Base station Positioning Accuracy | 100-1000 meters |
| Minimum Standby Current | Less than 0.5 mA |
| Average Standby current | Less than 2.5 mA |
| GSM Antenna | FPC Antenna |
| GPS Antenna | Built-in high sensitivity ceramic antenna |
| 3D Gravity Sensor | Support |
| Software Parameter | ||
| Support Operating System | Support Android 2.3 and above, IOS5.0and above. | |
| Language Support | Simplified Chinese, English (supports multiple languages) | |
| Location Mode | GSM, GPRS, GPS, WIFI (Optional) | |
| Support AGPS | Cold start 26 seconds positioning | |
| Call Function | Optional | |
| Power management | Ultra-low power consumption power management, intelligent sleep |
|
| Electronic Fence | Automatically alarm if it exceeds the set range |
|
| Historical Track | Check the historical track within Three months |
|
| Unlimited upgrade | Software remote upgrade, remote debugging and maintenance, remote setting of parameters |
|