Waterproof GPS Smartwatch Bracelet Locator
|
Still deciding? Get samples of $ !
Request Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Screen Size: | No Screen |
| Use: | Wearing |
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2018
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Years of Export Experience
R&D Capabilities
Product Certification
Digital Management Enterprise
The export experience of the supplier is more than 10 years
The supplier has 1 R&D engineers, you can check the Audit Report for more information
The supplier's products already have relevant certification qualifications, including:
CE
CE
The supplier enhances business efficiency through digitalization, which involves:
-Implementing a digitalization process
-Developing a technical transformation plan
-Real-time monitoring of big data
-Utilizing an ERP system for digital management
-Employing an OA system to streamline processes
-Implementing a CRM system for customer relationship management
-Adopting a SAP system for internal financial management
-Implementing a digitalization process
-Developing a technical transformation plan
-Real-time monitoring of big data
-Utilizing an ERP system for digital management
-Employing an OA system to streamline processes
-Implementing a CRM system for customer relationship management
-Adopting a SAP system for internal financial management
Sign In to see all verified strength labels (15)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- B-32
- Certification
- RoHS, ISO/TS16949, ISO14001, ISO2000, FCC, CE
- Warranty
- 1 Year
- Transport Package
- Retail Packing
- Specification
- 48mm*18mm*8mm
- Trademark
- HECERE
- Origin
- China
- HS Code
- 8526919090
- Production Capacity
- 10000PCS/Day
Product Description
Application
Old people
etc.
Function
2.Historical track
3.One click SOS for help
4.Electronic fence
5.Two way call
6.Vibration alarm
7.Exclusive fast charging
8.One click recording
Feature
1.Simple operation, super camouflage
2.Zero-error precise positioning
3.The bracelet looks beautiful and fashionable
4.Exclusive charging stand
5.Deep waterproof proof
6.500mAh battery
Parameter
| Physical Parameter | |
| Size | 46mm*18mm*8mm |
| Material | Environmental protection PC+ABS material |
| Color | White/Black. |
| Weight | 25g |
| Packing | 11.5cm*7.5cm*3.5cm, 123g |
| Environmental Parameters | |
| Working Humidity | 5% to 95% non-solidification |
| Working Temperature | -20 ~ 70ºC |
| Performance Parameter | |
| GSM Frequency band | 850/900/1800/1900MHz |
| GPS Chip | MTK6261 |
| GPRS Standard | Class12, TCP/IP |
| GPS Signal | L1, 1575.42MHz C/A |
| GPS Channel Number | 22 channels |
| GPS Chip-level Receiving Sensitivity | Tracking: -165dBm, capture: -148dBm |
| WIFI Positioning Accuracy | 5~50 meters |
| GPS Positioning Accuracy | 5~15 meters |
| Base station Positioning Accuracy | 100-1000 meters |
| Minimum Standby Current | Less than 0.5 mA |
| Average Standby current | Less than 2.5 mA |
| GSM Antenna | FPC Antenna |
| GPS Antenna | Built-in high sensitivity ceramic antenna |
| 3D Gravity Sensor | Support |
| Microphone | Support |
| Software Parameter | ||
| Support Operating System | Support Android 2.3 and above, IOS5.0and above. | |
| Language Support | Simplified Chinese, English (supports multiple languages) | |
| Location Mode | GSM, GPRS, GPS, WIFI (Optional) | |
| Support AGPS | Cold start 26 seconds positioning | |
| Call Function | SOS function, automatic dialing | |
| Power management | Ultra-low power consumption power management, intelligent sleep |
|
| Electronic Fence | Automatically alarm if it exceeds the set range |
|
| Historical Track | Check the historical track within Three months |
|
| Unlimited upgrade | Software remote upgrade, remote debugging and maintenance, remote setting of parameters |
|
Send your message to this supplier
People who viewed this also viewed
Product Groups
More
Find Similar Products By Category
- Supplier Homepage
- Products
- Others
- Waterproof GPS Smartwatch Bracelet Locator
Related Categories
Hot Searches
More